Francoski pisatelj Raymond Queneau (1903– 1976) je soustanovitelj gibanja Oulipo, ki je združevalo literaturo z matematiko, in avtor nekaterih kultnih knjig sodobne literature, med drugim romana Cica v metroju. Vaje v slogu so najbrž najbolj znano Queneaujevo delo in ena najbolj priljubljenih knjig med bralci po svetu.
So jezikovni in literarni laboratorij, mojstrovina, v kateri avtor preprost prizor iz mesta zapiše na 99 različnih načinov, v njih pa parodira sloge in žanre, menjuje perspektive, kombinira in se igra z jezikom, zlasti pa s svojim norčavim humorjem neprestano žgečka bralca. V slovenščino je delo mojstrsko prevedel Aleš Berger, dobitnik Prešernove nagrade za prevajalski opus (2017), zdaj pa je v opremi Sanje Janša dobilo tudi burkaško likovno podobo, kakršno si zasluži.
RECENZIJA BUKLA:
Raymond Queneau (1903– 1976) je bil francoski pisatelj, kritik in urednik, ki ga tudi pri nas dobro poznamo po njegovih delih (Cica v metroju, Modre cvetke itn.), ne glede na to pa je po slovesu in branosti ostalo nepreseženo njegovo delo Vaje v slogu iz leta 1947 (dobilo je tudi odrsko uprizoritev), ki ga je že leta 1981 prevedel letošnji Prešernov nagrajenec Aleš Berger, zdaj pa je izšla prenovljena izdaja z izvirno celost no grafično podobo Sanje Janša.
Za tiste, ki morda (še) ne poznajo vsebine te knjige, samo kratek oris: gre za 99 različic zapisa nekega relativno banalnega dogodka, ki se nekega dne zgodi na pariškem avtobusu, pri čemer se Queneau virtuozno poigrava ravno z različnimi slogi, v katerih opiše ta dogodek (od tod tudi naslov). S tem bril jantno pokaže, kako lahko sam slog zapisovanja bistveno vpliva na to, kako dojemamo in dojamemo zgodbo. Vaje v slogu tako še ved no predstavljajo izjemno duhovito branje, ki pa obenem (še posebej mlademu bralcu) razkažejo vso raznovrstnost jezika in možnosti njegove uporabe za pripovedovanje in intonacije, s katerimi lahko poudarimo in izpostavimo določene segmente dogodka. Prvovrstno darilo za odraščajočega bralca! - Samo Rugelj, Bukla 138-139
##