Košarica je prazna
Knjiga avtorja: | Daniel E. Lieberman |
---|---|
Založba: | UMco |
Leto izida: | 2015 |
Prevajalec: | Špela Vodopivec |
ISBN: | 9789616954433 |
za naročila nad 40 €.
Naročila oddana do 12.00 odpošljemo isti dan.
98 % izdaj je na zalogi.
Lieberman v središče svojega obsežnega, strokovnega, a zavzetemu bralcu umljivega dela Zgodba človeškega telesa postavi glavne transformacije, ki so pripomogle k adaptacijam telesa na prvotni in sedanji človekov način življenja, od bipedalizma (hoje po dveh nogah), prek prehranjevalnih navad, torej lova ter nabiralništva, do kulturnih sprememb, ki so močno vplivale tudi na delovanje in uporabljanje človeškega telesa – na primer kmetovanje in industrijska revolucija.
Avtor o človekovem telesu govori s simpatijo, hkrati pa nas ves čas preseneča s svojimi ugotovitvami, kot je denimo paradoks, da so spremembe življenjskega stila od kamene dobe do današnjih časov sicer pripeljale do daljše življenjske dobe, hkrati pa se je zaradi tega zelo povečalo tudi število kroničnih sodobnih bolezni.
Lieberman trdi, da so mnoge kronične bolezni nastale kot posledica novih okoliščin, na katere naše telo ni bilo prilagojeno. Čeprav človek v modernih časih nadvse uživa v sodobnem načinu prehranjevanja, je naše telo še vedno prilagojeno na hrano, kakršno so jedli naši predniki – vlaknasto sadje in zelenjava, oreščki, gomolji in pusto meso. Prav tako je tudi z gibanjem – moderni človek veliko sedi in počiva, naša telesa pa so še vedno telesa vzdržljivih atletov, ki so prehodili mnogo kilometrov dnevno, pogosto tekli za plenom, plezali na drevesa in kopali jame.
Lieberman opozarja, da marsikatere od kroničnih bolezni še vedno obstajajo oziroma se še celo stopnjujejo zato, ker se posvečamo le zdravljenju simptomov, ne pa odstranitvi prvotnega vzroka za bolezen. Zgodba človeškega telesa je knjiga, s katero bo bralec spoznal zgradbo in način delovanja človekovega telesa iz evolucijske perspektive.
Mehka vezava, 15 x 21 cm, 561 strani.
O AVTORJU:
DANIEL E. LIEBERMAN (1964) je eden najbolj znanih antropologov na svetu in profesor na Harvardu, kjer poučuje človeško evolucijsko biologijo in biološke znanosti, ob tem pa je tudi direktor laboratorija za skeletno biologijo. Predmet njegovih raziskav je človeško telo in njegovo delovanje, pri preučevanju pa izhaja iz t. i. evolucijske perspektive, saj trdi, da v biologiji, če ne upoštevamo silnic evolucije, ni skoraj nič logično in smiselno.
Pri svojih raziskavah se osredotoča na nenavadno anatomijo človeške glave, na gibanje človeškega telesa in na evolucijo teka (predvsem na bosonogi tek, ki se ga na raznih maratonih poslužuje tudi sam, kar mu je prislužilo vzdevek »Bosonogi profesor«). Lieberman je do danes objavil že več kot sto člankov v pomembnih znanstvenih revijah, kot sta Nature in Science poleg tega pa je do sedaj napisal dve samostojni knjižni deli Evolucija človeške glave (The Evolution of the Human Head, 2011) in Zgodbo človeškega telesa (The Story of the Human Body, 2013).
Je tudi dobitnik številnih nagrad in priznanj, med drugim National Merit Scholar leta 1982 in nagrade Everett Mendelsohn za odličnost na področju mentorstva leta 2009.
O KNJIGI SO DEJALI:
»Evolucija našega telesa še zdaleč ni končana. Naravna selekcija se ni ustavila, ko se je začelo kmetijstvo, ampak se še kar nadaljuje in se še dandanes prilagaja na spreminjajoče se prehranske navade, mikrobe in okolje. Hitrost in moč sodobnega kulturnega razvoja je močno prehitela hitrost in moč naravne selekcije, vendar so telesa, ki smo jih podedovali, še vedno v veliki meri prilagojena različnim in raznolikim okoljskim razmeram, v katerih smo se razvijali skozi milijone let. Končni proizvod evolucije pa je to, da smo zmerno debeli dvonožci z velikimi možgani, ki se relativno hitro razmnožujejo, a potrebujejo veliko časa, da odrastejo.« – iz knjige »Zakaj bi otroci morali žvečiti žvečilni gumi in zakaj je sadni sok nezaželena hrana: življenjski nasveti zagovornika bosonogega teka. … Liebermanov evolucijski pristop nas privede do marsikaterega spoznanja, ki se upira intuiciji. … Zgodba človeškega telesa je zanesljiv vodič po problemu, ki bo postal še slabši, preden bo šlo na bolje.« – The Guardian
»Zgodba človeškega telesa prepričljivo zagovarja tezo, da je kulturni razvoj prevladujoča sila, ki danes vpliva na evolucijske spremembe človeškega telesa.« – Publishers Weekly »Nihče ne razume človeškega telesa tako dobro, kot Daniel Lieberman in nihče ne zna o njem pripovedovati bolj nazorno.« – Christopher McDougall, avtor knjige Rojeni za tek
Zaupalo nam je že
32.244
bralcev
Odposlali smo že
44.762
paketov
V prodaji imamo
7.956
knjig
Bi želeli, da vas obveščamo o naših akcijah, novostih, prednaročilih in ostalih ugodnostih?
Prijavite se na e-novičke.
Nakupujte varno in udobno. Kot naš uporabnik imate vpogled tudi v status naročila. Postopek je enostaven, potrebujemo le vaš elektronski naslov in nekaj podatkov.
Registracija