V knjigi, podnaslovljeni Lovljenje knjig v Južni Aziji, je oboje združil v enotno pripoved esejističnega in izpovednega potopisa. V Južno Azijo, v Indijo pa še posebej, ga je velikokrat pripeljalo sodelovanje na literarnih festivalih, potem pa je bivanje podaljšal v raziskovanje manj obiskanih krajev in srečevanja z domačimi in priseljenimi posebneži. Tako vsepovsod po tamkajšnjem svetu že desetletja išče prodajalne in menjalnice rabljenih angleških knjig in se pogovarja z zanesenjaki, ki ta bralna oskrbovališča ohranjajo pri življenju, ob tem pa včasih naleti tudi na knjige, ki jih kasneje objavi v okviru svojega urednikovanja.
Ob popisovanju posameznih popotnih prigod spotoma dobivamo globlji vpogled v južnoazijske dežele, ki jih vse prepogosto zaznavamo prepovršinsko, prek ustaljenih stereotipov, kakršne resničnost že dolgo razveljavlja. Nekateri najpogostejši kulturni obrazci so v tem besedilu preizkušeni tako, da jih srečevanje z njimi izostri skorajda v grotesko.
Potopis Besedi na sledi s svojim posebnim pogledom prinaša osvežitev na področju slovenskega potopisja, pa tudi razmislek o raznolikosti knjižne kulture.
ODLOMEK IZ KNJIGE:
»Tudi tokrat sem prebrskal vse knjižne police v knjigarni in ob ugotovitvi, da nič od tistega, kar je na voljo v meni dostopnih jezikih, zame ne bo zanimivo, me je hkrati prelilo obžalovanje in olajšanje. Vseh teh knjig v mojem življenju je vendar že preveč, že tistih doma do konca življenja ne bom mogel vseh prebrati, saj to vem in jih zato stalno razdajam, zdaj pa bi si naložil še nekaj novih? V čem se razlikujem od hazarderjev, ki preprosto morajo staviti vse, kar imajo, vedno znova, čeprav vedno znova izgubijo? Ali ne bi raje, namesto da tu mrhovinarsko iščem kaj novega, bral tistih knjig, ki jih imam doma, pa jih še nisem prebral, ali pa tistih, ki so tako dobre, da jih ne morem oddati, saj si domišljam, da jih bom vendar prebral še kdaj, morda še večkrat?«
O AVTORJU:
Andrej Blatnik (1963) je pisatelj, urednik in univerzitetni profesor. Njegovih osemnajst knjig je prevedenih v vrsto jezikov, v tujini pa so izšle v blizu petdesetih izdajah. Je dobitnik Župančičeve nagrade, nagrade Prešernovega sklada in nagrade Nede Pagon za uredniško delo (leta 2024), ob tem pa je bil nominiran tudi za številne druge literarne nagrade. Za Cankarjevo založbo od leta 1995 (poleg drugih zbirk) ureja znamenito potopisno zbirko S poti. Trideset let po prvem naslovu v njej in po prebiranju stotin potopisov se je naposled odločil, da še sam napiše enega. Rezultat je izvirno delo Besedi na sledi, v katerem je združil svoji dolgoletni zanimanji: knjige in potovanja.
##