Miljenko Jergović, bržčas najvidnejše pero nekdanje Jugoslavije, se s Trojico za Kartal vrača v oblegano Sarajevo. Knjiga je strukturno in tematsko sorodna svoji predhodnici (Sarajevski Marlboro, 1994). A v njej se razgrinjajo nove zgodbe, doživetja in usode ljudi, s katerimi je pod metežem granat in ostrostrelskih nabojev preživljal strašni čas.
Trojica za Kartal prekipeva od neverjetne pisateljske sile. Je poklon in spomenik živi človečnosti, ki jo je duh vojne okrutno razdejal in ponižal.
»Sarajevski Marlboro sem pisal davno tega. Od tedaj se je spremenilo vse v meni in okrog mene. Niti ena celica v človeku, ki je pisal to knjigo, danes ne obstaja več. V njegovi glavi je drugačen svet.«
MEDIJSKI ODZIVI:
- »Miljenko Jergović je znova napisal najboljšo knjigo o Sarajevu.« – Magdalena Blažević
- »Človeške zgodbe iz remasteriranih zgodb nam znova potrjujejo, da dan vojne ustvari toliko prahu in človeških čustev kot sedemdeset let miru.« – Gordana Nonin
- »Ko preberete knjigo, ko zaprete njene platnice, ko se nenadoma znajdete pred navalom podob iz lastne izkušnje vojne, doumete, da je knjiga zgodb Trojica za Kartal nekakšen poetični rekviem za Sarajevo, vendar to ni rekviem, v katerem se poslavljamo od »mrtvega mesta« – kajti Sarajevo je kljub smrti, ki ga je doletela, živo, o čemer s svojo književno pisavo vsak dan priča Jergović –, pač pa tiha, nevsiljiva molitev za vse ljudi, ubite med obleganjem Sarajeva, ljudi, ki so »morali« biti pozabljeni, da bi se lahko življenje nadaljevalo.« – Jasmin Agić
##