Košarica je prazna
Knjiga avtorja: | Metod Češek |
---|---|
Založba: | Planet |
Leto izida: | 2016 |
ISBN: | 9789619389812 |
za naročila nad 40 €.
Naročila oddana do 12.00 odpošljemo isti dan.
98 % izdaj je na zalogi.
Znano je, da so se z močjo nogometa v manj razvitih, nedemokratičnih državah pogosto opijanjali diktatorji, ki so s krvavimi rokami lomastili po nogometu. V razvitejših državah je politika vzpostavila bolj prefinjene metode poseganja v nogomet, a zato nič manj nemoralne in nevarne.
Knjiga odpira tudi bolečo temo o večno prisotnemu dopingu v nogometu, o katerem se, zaradi stotine milijonov evrov dobička, ki ga prinaša nogomet vsem vpletenim, praktično ne govori, ter prirejanju izidov, ki hromijo nogomet. Pogača, ki si jo (od)režejo prav vsi vpleteni, je preprosto preveč mamljiva, da bi odgovorni v Mednarodni zvezi dopustili, da se zloraba dopinga v nogometu problematizira v javnosti, saj bi s tem kredibilnost nogometa(šev) padla, kot se je to zgodilo atletiki in kolesarstvu, s tem pa bi bili primorani nogomet počasi zapustiti tudi veliki igralci, ki z milijonskimi vsotami hranijo nogomet - sponzorji.
Po nekaterih podatkih naj bi bil posel prirejanja športnih izidov, kjer je torej rezultat znan vnaprej, vreden kar 500 milijard dolarjev letno. In odgovorni si ob tem še vedno zatiskajo oči, saj se bojijo in zavedajo posledic, ki bi lahko dokončno omajale ugled enega najbolj dobičkonosnejših športov na planetu ter mu s tem prizadejala najhujši (poslovni) poraz. Zato ne čudi izjava Chrisa Eatona, direktorja za integriteto športa pri Mednarodnem centru za varnost v športu, »da je nogomet v katastrofalnem stanju«.
Prav na enem mestu zbrani primeri negativnih praks lahko strokovni in širši zainteresirani javnosti pomagajo pri odkrivanju in preprečevanju tovrstnih pojavov. To pa je verjetno tudi edini način, s pomočjo katerega je mogoče zagotoviti avtonomnost nogometa in celotnega športa kot pomembnega stebra civilne družbe.
Mehka vezava, 15 x 21 cm, 217 strani.
IZ VSEBINE:
Kje v Južni Ameriki je politična oblast nogometni stadion spremenila v koncentracijsko taborišče, da je lahko nemoteno izvajala eksekucije nad nedolžnim prebivalstvom? Medtem ko so eksekutorji mučenim glasbenikom kitaristom, ki so bili tudi zaprti na stadionu, polomili vse prste na rokah, so od njih sadistično zahtevali, da zaigrajo na svoje kitare. Med mučenji pa so jim glasno predvajali uspešnice skupine the Beatles.
Vas zanima, zakaj je Ronald Koeman po polfinalni tekmi evropskega prvenstva 1988 med Nizozemsko in Z. Nemčijo izjavil, da je dres svojega prijatelja iz nemške reprezentance Olafa Thona uporabil namesto toaletnega papirja?
Kateri evropski klub je imel licenco za izvažanje dveh ton zlata, platine ter drugih kovin na leto, in, kar je najbolj neverjetno, imel je licenco za izvažanje delov jedrskih raket?
Podobnost nogometnega ustroja s cerkvenim je osupljiva. Oba potrebujeta vernike, čeprav bi verjetno danes veliko lažje našli nogometne fanatike kot pa verske, vsekakor pa bi jih našli več. Ti so v imenu nogometa pripravljeni fanatikom drugih klubov razbiti betice, tako kot so še danes, čeprav manj kot pred stoletji, pripadniki ene cerkve pripravljeni pripadnike druge označiti za nevernike in jih zaradi tega celo pripravljeni spraviti ob glavo.
IZ UVODA:
Že nekaj časa v športnih krogih kroži anekdota o predstavniku Evropske košarkarske zveze, ki je v svojem govoru, kateremu so prisostvovali tudi predstavniki mnogih drugih evropskih panožnih zvez, poudaril, da se bodo v njegovi zvezi trudili ohraniti košarko kot šport številka ena v Evropi. Seveda so predstavniki ostalih zvez ob tej smeli trditvi zastrigli z ušesi, še posebej pa je zmotila predstavnika Evropske nogometne zveze, ki se ni mogel zadržati, in je govorca izzval z vprašanjem: "Kaj pa nogomet?" Slednji je takšno reakcijo verjetno pričakoval in kolega pomiril z bistroumnim odgovorom: "Govoril sem o športih, nogomet je pa religija."
Metod Češek je prvi, ki je veliko množico primerov nogometnih peripetij zbral in jih predstavil na enem mestu v slovenskem jeziku. Bralci bodo ob naslovu verjetno nemudoma pomislili zgolj na zlorabo nogometa v politične namene, vendar pa jim bo kmalu postalo jasno, da vsi primeri niso primeri politične zlorabe temveč simbioze nogometa in politike. Gre namreč za izjemno zavezništvo, ki je raztegljivo in neverjetno prilagodljivo – nogomet je včasih žrtev, včasih partner v zločinu, na koncu pa mu je vedno oproščeno, neprijetno je utišano, slábo je pozabljeno.
Morda se bo bralcem zdelo nenavadno, da je poglavje o slovenski realnosti odnosa med nogometom in politiko tako skromno. Nekateri bodo morda dobili vtis, da je Slovenija s tega vidika zelena oaza moralne čistosti, seveda pa je to zgolj utvara. Ravno umanjkanje javnega govora o nogometu in politiki v Sloveniji je namreč eno izmed glavnih opozoril knjige.
Prepričan sem, da kljub svoji kritičnosti knjiga ne bo odvrnila bralcev od te lepe in dramatične igre, ki ji pravimo nogomet. Morda jih bo celo spodbudila, da bolj pozorno spremljajo delovanje nogometne institucije in poskrbijo, da bo ta delovala čim bolj pošteno, humano in v korist ljubiteljev nogometa.« (doc. dr. Gregor Starc)
O AVTORJU:
Metod Češek, diplomant Fakultete za šport, je diplomirani kondicijski trener in bivši nogometaš. Je tudi avtor pesniške zbirke Oko kroga (Apokalipsa, 2013), njegovi haikuji pa so uvrščeni v več svetovnih antologij in objavljeni v 10 državah. Nogomet v naročju politike je njegovo prvo publicistično delo. www.metodcesek.com
##Zaupalo nam je že
32.244
bralcev
Odposlali smo že
44.762
paketov
V prodaji imamo
7.956
knjig