Zahod se je znašel v globoki krizi smisla, ki trenutno teži, ruši in jemlje moralo suverenim državljanom Zahoda in družbenim ustanovam, na katere se naslanjamo. Zaradi zanikanja oz. odmika od tradicionalnih vrednot se posledično rušita tudi svet in ureditev, kot smu ju poznali do sedaj.
Peterson v Konservativnem manifestu, ki je bil prvič na svetu objavljen v tedniku Domovina (53., 54. in 55. številka), sedaj pa je na voljo tudi v knjižni obliki, odgovarja na zgornje vprašanje in v svojem tipičnem slogu razpravlja o temeljnih vrednotah Zahoda ter zakaj jih je vredno ohranjati.
“Kaj lahko tisti, ki poskušajo ohranjati in izražati pogumno vero v tradicionalne vrednote iz preteklosti, v teh časih sploh ponudijo?”
Mehka vezava, 11 x 16 cm, 47 strani.
ODLOMEK IZ KNJIGE:
Kaj so vrednote, ki so tako ključnega pomena za konservativno pozicijo, ki v tem trenutku kliče po tem, da bi jo ponovno odkrili, premislili in o njej govorili? Brez dvoma nepopoln, toda izjemno pomemben seznam bi lahko vključeval ponižnost, svobodo, avtonomijo, resnico, dejavnost, identiteto, zasluge, odgovornost, tradicijo, skupnost, oskrbništvo, pravičnost in edinost. Temu seznamu bi bilo koristno dodati tudi nekaj misli o resnični naravi in viru absolutnega pomanjkanja, o neizogibnosti ekonomske neenakosti in o praktičnih vidikih posameznikovih kompetenc, od katerih sta psihološka integriteta in družbeni dogovor enakovredno in obojestransko odvisna.
O AVTORJU:
Jordan B. Peterson (1962) je odraščal in se utrdil v ledenih goličavah severne Alberte v Kanadi. S kaskaderskim letalom iz karbonskih vlaken je izvedel sodček z lupingom, z astronavti pa raziskoval meteoritski krater v Arizoni. V prvem nadstropju svojega doma v Torontu postavil tradicionalno obredno kolibo kanadskega plemena Kwagu’l, potem ko so ga ti sprejeli v svojo sredo in mu dali indijansko ime.
O mitologiji je predaval odvetnikom, zdravnikom in poslovnežem in svetoval je generalnemu sekretarju OZN. Svojim kliničnim pacientom je pomagal obvladati depresijo, obsesivno-kompulzivno motnjo, anksioznost in shizofrenijo. Bil je svetovalec višjim partnerjem velikih kanadskih odvetniških družb in je ogromno predaval po Severni Ameriki in Evropi. S študenti in kolegi na Harvardu in Univerzi v Torontu je objavil več kot sto znanstvenih člankov, spremenil moderno razumevanje osebnosti, njegove najbolj znane knjige pa so 12 pravil za življenje, Onkraj reda in Zemljevidi pomena.
##