'Hoja po robu' je mladinski roman dveh avtoric, ki se čudovito dopolnjujeta. Prva, Rosie Kugli, je po stroki pravnica in opisuje primer iz svoje sodne prakse na oddelku za mladinski kriminal; druga, Marijana Pleše, je ugledna novinarka, ki spremlja to področje. Bridko, jasno, z vrhunskim zapletom odkrivata temno plat življenja, od katerega nas včasih loči le rob. In prav ta robni zdrs, spodrsljaj ter družba, ki včasih nima odgovora na sodobne izzive, kot se lomijo na hrbtih mladih, je vrhunsko opisan.
Glavni junak romana je mladostnik Jakob, ki po smrti mame, očetovi brezposelnosti in alkoholizmu pade v slabo družbo, kriminal, zapor, a tam mu pomagajo, da najde poklic (oblikovanje lesa), ki ga zanima, osrečuje in v njem vidi možnosti za svojo svetlejšo prihodnost. V vzgojnem zavodu jim uspe osmisliti njegovo življenje, spodbuditi upanje, zavedanje, kaj je prav (končati šolo, se zaposliti ...). S sodelovanjem strokovnjakov bo tudi zanj mogoče boljše in izpolnjeno življenje.
Če knjigo razumemo kot komunikacijsko orodje, je primerna za vse, ki delajo z mladostniki s čustvenimi in vedenjskimi motnjami ter starši, kot primer uspešne prakse, ker je s svojo vsebino zadela bistvo mladega, travmatiziranega bitja, izmučenega z vsem tistim, kar imenujemo resnično življenje. Vendar pokaže pot iz težav in v svetlejše življenje.
Mehka vezava, 13,5 x 21 cm, 272 strani.
##