Zgodba o tekaču, ki se po dvajsetih letih sedenja odloči spet preteči maraton. Maratonski tek je sodoben telesni izziv, na katerem se letno po vsem svetu preizkusi približno milijonov tekačev. Ta napor zahteva unikaten spoj vztrajnosti telesa in duha in potrebuje večmesečno usmerjeno pripravo, saj je 42 kilometrov razdalja, ki presega običajne zmožnosti človeškega telesa. Marsikdo si maraton želi preteči vsaj enkrat v življenju. Nekateri tudi večkrat.
Založnik in knjižni avtor Samo Rugelj je ljubiteljski tekač že od malega, saj je bil vztrajnostni tek v njegovi družini doma že od prvih organiziranih maratonov v Sloveniji v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Tako se je pri osemnajstih z očetom odpravil na svoj prvi maraton v Radence in uspel – tudi s pomočjo sladoleda, ki si ga je privoščil ob poti – priti do cilja.
Po dvajsetih letih sedenja za računalnikom je v njem spet vzniknila dolgo tleča želja: znova se lotiti priprav na maraton. Ko je naletel na 16-tedenski tekaški program, ki te – ob zmerni začetni kondiciji – zanesljivo pripelje do maratonske pripravljenosti, se je nemudoma spet lotil tega podviga. Knjiga Delaj, teci, živi je osebna zgodba telesnega in duševnega popotovanja proti maratonskemu cilju, ki že vse od izvirnega izida navdušuje slovenske bralce in bralke – in jih zvablja na tekaške poti.
O KNJIGI SO DEJALI:
- »Knjiga kot parafraza antičnega spoznaj samega sebe v – preobrazi samega sebe.« – Bernard Nežmah
- »Delaj, teci, živi je knjiga, ki sporoča, da vsi ne moremo biti Kenijci, skoraj vsi pa smo lahko maratonci.« – Janez Penca
- »Iskrena, srčna in prepričljiva knjiga.« – Saša Vodovnik
- »Knjiga ni namenjena zgolj tekaškim odvisnežem, rednim rekreativcem in klenim migetalkarjem, temveč vsem, ki čutijo, da je v njihovem življenju čas za spremembe.« – Žiga X Gombač
- »V resnici je treniranje za nastop na maratonu pustolovščina in Rugelj jo predstavi v vsej svoji preprosti surovosti.« – Blaž Mazi
IZ KNJIGE:
»Še enkrat sva ponovila, kar sva se dogovorila. Če bom ocenil, da ne bom mogel preteči do maratonskega cilja, bom skušal priti do hotelske sobe še pred dvanajsto. Naj počakajo do poldneva, sem ji rekel, in tudi ko boste odhajali od tam, malo poglejte po bližnjih ulicah, za primer, če bom od kod ravno prikrevsal. Če pa bom šel do konca, potem se do druge ure dobimo na točki za srečanje. Če me do takrat iz katerega koli razloga ne bo tja, se dobimo pred vhodom v naravoslovni muzej. Če me še tu ne bo, naj grejo po bolnišnicah, kot zadnji meeting-point pa sem določil mestno pokopališče.«
O AVTORJU:
Samo Rugelj (1966) je knjižni založnik in urednik ter avtor številnih knjig s področja filma in založništva, v zadnjem obdobju pa se je premaknil proti izpovednim in leposlovnim knjigam. V svoje knjige pogosto vpleta osebno izkušnjo, ki jo skuša približati bralcu v dopadljivem biografskem stilu (Delaj, teci, živi) ali pa leposlovnem žanru (Na dolge proge). Ob tem je tudi avtor literarnih potopisov Triglavske poti (2018) in Soncu naproti (2022), pohodopis po Kreti, za katerega je prejel nagrado krilata želva, in pa romanov Resnica ima tvoje oči (2018), nominiranem za nagrado kresnik ter Samo močni preživijo (2023), v katerem je bralce z napeto zgodbo popeljal na drugo stran oceana.
##