Skozi zgodbo o Aniki spoznajte slovenski znakovni jezik in se naučite abecedo ali pa nekaj osnovnih kretenj. Na koncu slikanice najdete slovar osnovnih kretenj, bonton pogovora z gluhimi in zanimivosti o slovenskem znakovnem jeziku.
Zgodba je napisana po načelih lahkega branja, zato bo primerna za marsikoga. Slikanica je primerna za otroke, osebe z motnjami in tudi za odrasle.
Pssst, celotna zgodba je posneta s kretnjami, QR koda do posnetka je v knjigi. To je knjiga za vse radovedneže, ki želijo odkriti čarobnost rok in gest!
RECENZIJA IZ REVIJE MOJ MALČEK:
Slikanica pripoveduje zgodbo o Tomažu in Aniki, ki se pogovarjata s pomočjo znakovnega jezika, ker je Tomaževa mlajša sestrica gluha. Drugi otroci ne razumejo, kaj počneta. Mislijo, da sta čudaka in se jima smejijo. Ampak ne vsi. Tomaževi prijateljici Emi se zdi njuno početje zanimivo. Vpraša, ali je to njun skrivni jezik. Ko ji Tomaž razloži, čemu služi znakovni jezik, bi se ga tudi ona rada naučila.
Slikanica nazorno pokaže, kako v znakovnem jeziku s kretnjami rok pozdraviti, se opravičiti, se zahvaliti … in povedati preproste povedi. Naučimo se jih hkrati z Emo. Ema sošolcem razloži, kaj pomenijo gibi, ki si jih izmenjujeta Tomaž in Anika. Potem je vsem žal, da so se norčevali. Znakovni jezik pa bi radi znali tudi oni. Kretenj nato naučijo še starše in prijatelje, dokler se znakovni jezik ne razširi po vsem malem mestu. Kar se je začelo kot norčevanje, se konča kot nekaj, kar povezuje ljudi v malem mestu …
Prikupna slikanica Sare Irman Kolar odpira temo, ki bo marsikateremu otroku nova. Kretenj, ki jih nazorno prikaže slikanica, pa sem se naučila tudi jaz. Ker sem si tega že dolgo želela, ker znanje bogati in ker jezik kretenj ustvarja skupni govorni prostor za vse ljudi. (In psst! – znakovni jezik je prav zares lahko tudi bistroumen skrivni jezik ...) Za tiste, ki bi radi znali še več, je avtorica v zaključnem poglavju dodala še zanimivosti in pojasnila, na primer, da je slovenski znakovni jezik (SZJ) uradno priznan jezik od leta 2002 in da obstaja slovar SZJ, ki je dosegljiv preko črtne kode, objavljene v slikanici. Slikanica, ki spodbuja empatijo in sprejemanje različnosti, vabi k raziskovanju novih področij znanj. Zelo toplo priporočam majhnim in velikim!
Predstavitev: Maja Črepinšek
##